28 czerwca 2022

Co jeśli, dojdzie do spalenia się cewki wtryskiwacza CR?

Co jeśli, dojdzie do spalenia się cewki wtryskiwacza CR?
Co jeśli, dojdzie do spalenia się cewki wtryskiwacza CR?

W przypadku spalenia się cewki wtryskiwacza zaleca się wymianę całego podzespołu na nowy, z uwagi na to, że powstałe wewnątrz wtrysku uszkodzenia mogą doprowadzić do pęknięcia korpusu, a wtedy naprawa jest zupełnie nieopłacalna. Jest to najlepsze rozwiązanie, które daje nam gwarancję prawidłowej pracy jednostki napędowej naszego pojazdu. Oczywiście, wcześniej należy dokonać diagnostyki wtrysków, która wykaże czy doszło do uszkodzenia cewki. Ponadto, warto wiedzieć, że decydując się na wykonanie badania diagnostycznego w autoryzowanym serwisie, będziemy mieć możliwość wykonania kolejnych kroków w celu naprawy usterki. Z kolei, jeśli doszło do przegrzania się cewki, to zdolność przewodzenia elektryczności, nie będzie możliwa. W związku, z tym dalsza naprawa wtrysku będzie skutkowała jego nieprawidłową pracą, a w efekcie pracą jednostki napędowej pojazdu.

Dlaczego wtryskiwacze Common Rail ulegają zużyciu - Zawieszony wtryskiwacz

Zużycie wtryskiwaczy Common Rail jest uwarunkowane wieloma czynnikami, takimi jak gromadzenie się w nich osadów, przedostawanie się zanieczyszczeń, nieprawidłowa instalacja wtryskiwaczy, duży przebieg samochodu. Do występujących czynników przedwczesnego zużycia podzespołu można zaliczyć dostające się do niego zanieczyszczenia np. w przypadku przedostania się piasku lub innych osadów do iglicy oraz dyszy rozpylającej układu common rail, stopniowo zostaje ograniczony ruch iglicy, a ta nieprawidłowość jest określana, jako zawieszenie się wtrysku. W efekcie dochodzi do przyśpieszonego procesu zużycia wtryskiwacza i ryzyka uszkodzenia m.in. turbosprężarki. Warto wiedzieć, że przy dużych przebiegach pojazdu częstym problemem jest zawieszenie wtryskiwacza, które w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia silnika pojazdu.

1.Najczęstsze uszkodzenia wtryskiwaczy Common Rail - Cewka wtryskiwacza BOSCH

Do najczęstszych uszkodzeń wtrysków Common Rail, jakie mogą wystąpić, jest zatarcie wtryskiwacza występujące na skutek łuszczenia się pompy wysokiego ciśnienia lub zanieczyszczeń. Z kolei lejący wtryskiwacz, który będzie zaburzał proporcje mieszanki paliwowo-powietrznej i spowoduje niedokładne spalanie paliwa, zwiększoną emisję spalin oraz nadmierne osadzanie się nagaru na elementach układu tłokowego. Natomiast kolejnym uszkodzeniem tego podzespołu może być zwarcie wtrysku, które jest powodem przetarcia się zwojów cewki, które stykają się z korpusem wtryskiwacza. W wyniku tej usterki należy, sprawdzić cewkę przy pomocy specjalistycznych narzędzi mierniczych.

Najczęstsze uszkodzenia wtryskiwaczy Common Rail
Najczęstsze uszkodzenia wtryskiwaczy Common Rail

2.Sposoby na zużyte wtryskiwacze - Uszkodzona cewka wtryskiwacza objawy

Jeśli nasze wtryskiwacze uległy zużyciu, to mamy możliwość wymiany ich na nowe, używane, poddać je procesowi regeneracji lub naprawie. Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy i dlatego warto je przeanalizować. Natomiast jeśli chodzi o uszkodzoną cewkę wtryskiwacza, to daje objawy w postaci: pogorszenia się pracy wtryskiwacza, nierównomiernej pracy silnika pojazdu (np. falujące obroty), wystąpienie problemów z uruchomieniem silnika samochodu.