07 października 2021

Co to jest kalibracja wtryskiwaczy?

Kalibracja wtryskiwaczy to inaczej ich kodowanie. Wtryski w ramach regeneracji są kodowane z zastosowaniem urządzenia testującego (generator kodów IMA), a po zamontowaniu wtryskiwaczy w pojeździe proces kodowania zachodzi w sterowniku silnika automatycznie.

Czym jest kalibracja wtrysków?
Co to jest kalibracja wtryskiwaczy?

1. Z jakich powodów należy kodować wtryskiwacze? Objawy niezakodowanych wtrysków CR

Rozumiana w ten sposób kalibracja wtrysków jest szczególnie istotna, ponieważ silnik nie może optymalnie pracować z niezakodowanymi wtryskiwaczami. Objawy wynikające z braku ich kalibracji są odczuwalne podczas codziennej jazdy, a wymienić wśród nich można obniżenie kultury pracy silnika wyrażające się w jego głośniejszej pracy, szarpaniu, odczuwaniu wibracji oraz słyszalnym stukaniu spod maski, jak również zwiększone spalanie oraz wynikające z tego faktu pogorszenie jakości składu spalin.

Kodowanie wtrysków jest także istotne ze względu na to, że pojazd z nieskalibrowanymi wtryskiwaczami zazwyczaj nie spełnia norm czystości spalin EURO. Dzieje się tak, ponieważ niezakodowane wtryski dawkują paliwo w nieodpowiednich dawkach, co prowadzi co nieprecyzyjnego spalania i generowania spalin o wysokim poziomie zanieczyszczenia.

2. Kodowanie wtrysków w silniku

Tak, jak już wspomnieliśmy, zakodowane wtryski są adaptowane przez sterownik w jednostce napędowej. Dzięki temu po montażu podzespołów w pojeździe można powiedzieć, że wszystkie parametry wtryskiwaczy Common Rail są prawidłowe, a dozowane dawki paliwa odpowiadają kryteriom założonym przez producenta. Programowanie wtryskiwaczy jeszcze na etapie produkcji bądź regeneracji polega na nadaniu wtryskowi indywidualnego kodu, przy czym dla każdej dawki istnieje określona pula możliwości zakodowania korekt. Zakupione nowe lub regenerowane wtryskiwacze zazwyczaj mają nadane różniące się między sobą kody, ponieważ w puli znajduje się wiele konfiguracji.

Jakie ma skutki wymiana wtryskiwaczy bez kodowania?

Jeszcze jakiś czas temu w obiegu funkcjonowało stwierdzenie, że silnik jest w stanie dostosować się swoją pracą do zamontowanych na nowo wtryskiwaczy, jednakże niestety nie jest to prawdą. Pominięcie kodowania podczas wymiany wtrysków to zasadniczy błąd, na który nie pozwoli sobie żaden dobry mechanik samochodowy. Nie warto ryzykować wystąpieniem nieprawidłowości w układzie wtryskowym Common Rail, ponieważ praktycznie od razu będziemy mieć do czynienia z zaburzeniami pracy jednostki napędowej, a w przypadku ich zaniedbania awarie wtórne będą się tylko pogłębiać.

Skutki wymiany wtrysków bez kalibracji
Jakie ma skutki wymiana wtryskiwaczy bez kodowania?