10 czerwca 2022

Co to jest reset wtryskiwaczy?

Co to jest reset wtryskiwaczy?
Co to jest reset wtryskiwaczy?

Niektóre systemy sterowania po wymianie wtryskiwaczy wymagają zresetowania wartości dawek adaptacyjnych, które są zapisane, w formie indywidualnego kodu IMA, w celu wprowadzenia nowych. Reset adaptacji przeprowadzamy za pomocą testera diagnostycznego poprzez włączenie funkcji „Resetowanie wartości adaptacyjnych”. W ten sposób funkcja programu diagnostycznego umożliwia przeprowadzenie tych działań. Następnie po wyzerowaniu wartości adaptacyjnych system sterowania znajdzie nowe parametry korekcyjne i je zapamięta. Jeśli nie wykonamy tych działań, a naprawa została wykonana, to i tak mogą wystąpić zakłócenia silnika, powodując jego nierównomierną pracę oraz kiepskie działanie układu oczyszczania spalin. Warto wiedzieć, że w profesjonalnych warsztatach procedura ta jest wykonywana jako standard i z pewnością zostanie wykonana prawidłowo.

Programowanie wtryskiwaczy -Wymiana wtryskiwaczy bez kodowania

Przeprowadzenie programowania wtrysków jest konieczne przy jego naprawie (regeneracji). Polega ono na wprowadzeniu do sterownika silnika informacji o specyfice ich pracy. Informacje te, są zawarte w postaci zaszyfrowanego kodu oraz posiadają parametry, które odpowiadają za równomierne dawki paliwa danego wtryskiwacza. Za pomocą odpowiednich urządzeń, takich jak tester diagnostycznych, jest możliwe zaprogramowanie większości producentów wtryskiwaczy. Sama wymiana wtrysków bez kodowania jest nie zalecana, ze względu na brak rozwiązania problemów z nieprawidłową pracą wtryskiwacza.

1.Kodowanie wtryskiwaczy - Kalibracja wtryskiwaczy Common Rail

Proces kalibracji wtryskiwaczy służy do zaprogramowania wtrysków poprzez podanie im prawidłowych parametrów pracy w formie kodów. Natomiast aby tego dokonać, potrzebujemy użyć specjalistycznych urządzeń diagnostycznych, które za pomocą podpięcia ich do sterownika silnika i wybraniu odpowiedniego modułu, wprowadzą indywidualny kod IMA. Wprowadzenie tego kodu ma kluczowe znaczenie dla równomiernej pracy wtryskiwacza.

Kodowanie wtryskiwaczy
Kodowanie wtryskiwaczy

2.Adaptacja klasyfikowanych wtryskiwaczy CR - Samoadaptacja wtryskiwaczy

Samoadaptacja wtryskiwaczy polega na tym, że sterownik silnika po przejechaniu danego dystansu sam narzuca korekty na pracę wtryskiwaczy. Oznacza to, że parametry wtrysków zostają wyrównane bez naszej ingerencji. W efekcie tego działania wtryskiwacz podaje równomierne dawki paliwa, co przekłada się na kulturę pracy jednostki napędowej.