07 lipca 2022

Czy można samemu wymienić wtryskiwacze?

Czy można samemu wymienić wtryskiwacze?
Czy można samemu wymienić wtryskiwacze?

Samodzielna wymiana wtryskiwaczy jest możliwa, jednak będzie wymagała zastosowania odpowiednich narzędzi oraz sterylnych warunków, w których miałaby być wykonywana. Jest to tak ważne, ponieważ wszelkie zabrudzenia, osady mogą pojawić się na wtryskiwaczu, a to spowoduje obniżenie parametrów jego pracy. Ponadto bardzo ważnym etapem podczas wymiany wtryskiwaczy, jest konieczność ich adaptacji, czyli nadania im kodów. I w tym momencie do wykonania tej czynności, będzie potrzebny komputer diagnostyczny, który znajduje się tylko na wyposażeniu specjalistycznych serwisów samochodowych. Dlatego też samodzielna wymiana tych podzespołów nie jest wystarczającym rozwiązaniem, ponieważ aby ją prawidłowo zakończyć, należy je zakodować przy pomocy tego specjalistycznego urządzenia. Tak więc warto się zastanowić, czy nie zlecić wymiany wtryskiwaczy autoryzowanemu serwisowi samochodowemu.

Wymiana wtryskiwaczy - jeden czy wszystkie?- Wymiana wtryskiwaczy Diesel

Aby móc wymienić jeden wtryskiwacz, należy się upewnić, że stan techniczny pozostałych wtrysków nie budzi pod tym względem żadnych zastrzeżeń. Niestety, jeśli nasz pojazd był przez dłuższy czas użytkowany, to ich stan może wskazywać na spore zużycie. Dodatkowo należy wiedzieć, że uzyskanie równej pracy silnika, jest zależne od równomiernej pracy parametrów wszystkich wtryskiwaczy. Dlatego wymieniając wszystkie elementy, zyskamy jednakową trwałość oraz takie same parametry ich pracy. Oczywiście, jeśli dokonamy dokładnych oględzin wtryskiwaczy w serwisie samochodowym, który stwierdzi, że tylko jeden z kompletu jest uszkodzony, a pozostałe są w pełni sprawne, możemy wymienić tylko jeden z nich. Tak, więc zanim podejmiemy się wymiany tych podzespołów, zaczerpnijmy fachowej opinii w profesjonalnym warsztacie samochodowym.

1.Diagnostyka i wymiana wtryskiwaczy Common Rail -Wymiana wtryskiwaczy koszt

Po wykonaniu kompletnej diagnostyki wtryskiwaczy, która wykaże, jaki jest ich stan, fachowiec pozwoli określić jakie kroki możemy dalej wykonać oraz ile mogłaby nas kosztować ich ewentualna wymiana. Warto wiedzieć, że na całkowity koszt ich wymiany wpłyną takie czynniki jak: liczba wymienionych elementów, rodzaj (elektromagnetyczne, piezoelektryczne), stan (nowe, używane, po regeneracji), producent, użycie części zamiennych oraz wybór serwisu, do jakiego się udamy. Aby dokładnie zapoznać się z aktualnym kosztem wymiany wtryskiwaczy, najlepiej zorientować się jak wyglądają cenniki serwisowe, które są dostępne na stronach internetowych.

Diagnostyka i wymiana wtryskiwaczy Common Rail
Diagnostyka i wymiana wtryskiwaczy Common Rail

2.Wymiana wtryskiwaczy - konieczność czy opcja? -Wymiana wtryskiwaczy krok po kroku

W przypadku uszkodzonych lub zużytych wtryskiwaczy mamy opcję ich wymiany na nowe, używane lub zregenerowane elementy. Aby upewnić się, czy jest to konieczne, powinniśmy wykonać kompleksową diagnostykę tych elementów. W przypadku otrzymania informacji od mechanika, że nasze wtryski uległy bardzo poważnym uszkodzeniom mechanicznym, najlepszym rozwiązaniem będzie ich wymiana na nowy komplet. Natomiast wymiana na nowe podzespoły dzieli się na kilka etapów, takich jak: demontaż, czyszczenie gniazda, użycie pasty montażowej i włożenie nowych wtryskiwaczy (z nowymi podkładkami), zamontowanie nowych przewodów wysokiego ciśnienia łączące zasobnik z wtryskiwaczem, wymiana filtra paliwa, napełnienie układu wtryskowego paliwem zgodnie z procedurą samochodu, wykasowanie z pamięci sterownika błędów i wprowadzenie indywidualnych kodów korekcyjnych charakterystyki pracy każdego wtryskiwacza, przeprowadzenie jazdy próbnej.