21 lutego 2022

Czy można sprawdzić wtryski na komputerze?

Czy można sprawdzić wtryski na komputerze?
Czy można sprawdzić wtryski na komputerze?

Jak najbardziej wtryskiwacze można sprawdzić przy pomocy komputera diagnostycznego, który podpinany jest do sterownika silnika i na tej podstawie dokonuje się wstępnej diagnozy stanu tych podzespołów, innym sposobem sprawdzania stanu wtryskiwaczy są testy przelewowe. Najlepiej pozostawić wykonanie tej usługi specjalistom, którzy dysponują w serwisie odpowiednim urządzeniem. Prosimy pamiętać, że dopiero dokładne przeanalizowanie wtryskiwaczy na stole probierczym, umożliwi wnikliwą ich ocenę, a do tego potrzebny jest demontaż wtrysków z samochodu. Nie radzimy diagnozować wtryskiwaczy we własnym zakresie, ponieważ niezbędna jest do tego wiedza fachowca oraz specjalny sprzęt.

Jak sprawdzić, czy wtryski wymagają czyszczenia? - Jak sprawdzić wtryski Diesel domowym sposobem?

Jeśli w samochodzie występują jakieś niepokojące objawy, które mogą oznaczać uszkodzenie wtryskiwaczy, to powinieneś jak najszybciej zwrócić się z tym do ASO, aby wtryski zostały dobrze sprawdzone. Dlatego, jeśli zauważasz między innymi, że masz problemy z włączeniem silnika i z jego nierównomierną pracą podczas jazdy, z wydechu wydostaje się dużo spalin, pojawia się błąd sondy lambda, okazuje się, że katalizator ulega przedwczesnemu zużyciu, skład mieszanki paliwowo-powietrznej jest zły i spala się o wiele więcej paliwa, to nie czekaj, tylko umów się na wizytę w serwisie. Co prawda w domu możesz wykonać test przelewowy, jednak potrzebne są do tego rurki i pojemniki na paliwo, więc pamiętaj, aby się w nie zaopatrzyć. Jeżeli czujesz, że masz wiedzę w tym temacie, to możesz spróbować podjąć się tego testu.

1. Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail w trakcie pracy - Jak sprawdzić wtryski za pomocą komputera?

Wspominaliśmy już, że wstępną diagnostykę wtryskiwaczy można przeprowadzić za pomocą komputera diagnostycznego, który podpina się do sterownika silnika i sprawdza się ich parametry. Jeżeli nie są one zgodne z danymi producenta Twojego auta, trzeba rozważyć jeszcze inną formę ocenienia stanu wtryskiwaczy. Często takie wstępne diagnozy nie są na tyle rzetelne, aby rozpoznać przyczynę awarii, więc warto przeprowadzić diagnozę wtryskiwaczy CR w trakcie pracy i używa się do tego stołu probierczego. Na stole probierczym sprawdzane są wszystkie parametry pracy wtryskiwaczy w każdej fazie pracy silnika. Dzięki tej metodzie można wykonać szereg pomiarów, zapisać je na komputerze zyskać bardzo cenne informacje.

2. Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać? - Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

Obserwuj swoje auto i w razie, gdy poczujesz nienaturalne sygnały pracy jednostki napędowej, kopcenie z układu wydechowego, załączy się kontrolka check engine albo świec żarowych w momencie przyspieszania, spadek mocy silnika, falowanie obrotów, gorsze osiągi, problem z odpaleniem, gaśnięcie auta na luzie, to zwróć się z tym do serwisu na diagnozę. W celu sprawdzenia uszkodzonego wtryskiwacza należy umówić się na wizytę w serwisie, ponieważ z pewnością nie dysponujesz potrzebnym do weryfikacji usterek sprzętem, stołem probierczym i nie masz też fachowej wiedzy.

Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać? - Jak sprawdzić,  który wtrysk jest uszkodzony?
Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać? - Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

3. Lejące wtryski - jak rozpoznać - objawy w Dieslu

Lejące wtryski powodują, że praca silnika jest mocno zaburzona, nie chce się on uruchomić przed rozgrzaniem, choć nawet po rozgrzaniu także może gasnąć. Objawów tak naprawdę jest cała masa i często są one podobne do pojawienia się awarii innych podzespołów, dlatego kluczowa jest weryfikacja przez specjalistów w ASO.