
Wtryskiwacze jak najbardziej mają wpływ na moc silnika, ponieważ kiedy są w złym stanie technicznym, odczujemy nagły jej spadek. Utrata mocy jest więc jednym z objawów uszkodzonych wtryskiwaczy, z tego też powodu nie należy zwlekać z naprawą wtrysków, ponieważ ich kondycja jest kluczowa dla równej i wydajnej pracy silnika. Trzeba też wiedzieć, że każdemu rodzajowi silnika przypisany jest konkretny model wtryskiwacza, aczkolwiek często dochodzi do sytuacji, w której kierowcy celowo instalują „mocniejsze wtryski” po to, by uzyskać większą moc silnika. Wiąże się to jednak ze zmianami w sterowniku, a to z kolei oznacza utratę gwarancji na części oraz szybszym ich zużyciem. Warto więc wiedzieć, jak działa wtrysk paliwa w dieslu, w jaki sposób możemy je uszkodzić i jak ich sprawność wpływa na parametry użytkowe samochodu.
Jakie są objawy awarii wtryskiwaczy – Objawy zawieszającego się wtrysku
Awaria wtrysków idzie w parze z nieprzyjemnym szarpaniem samochodu, jego problematycznym odpalaniem, pogorszeniem się parametrów użytkowych czy też większym dymieniem z rury wydechowej. Większość uszkodzeń wtryskiwaczy spowodowana jest zabrudzeniami, jakie przylegają do części w czasie użytkowania auta. To także osady powodują tak zwane zawieszanie się wtrysku, co oznacza nic innego, jak niepoprawny sposób dawkowania paliwa. Warto wiedzieć, że wtryskiwacz może zaciąć się albo w pozycji zamkniętej albo w otwartej, niemniej obydwie sytuacje spowodują problemy w czasie jazdy.
1. Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów – Jak sprawdzić, który wtrysk stuka?
Zużyte wtryski należy jak najszybciej naprawić, ponieważ ich zły stan techniczny może znacznie wpłynąć na kondycję pozostałych newralgicznych podzespołów samochodowych. Niesprawne wtryski mogą w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej, a więc unieruchomić nasze auto na długo. Jeśli więc zaobserwujemy pierwsze objawy, takie jak stukanie, szarpanie czy dymienie z wydechu powinniśmy udać się na diagnostykę komputerową oraz testy przelewowe, aby dowiedzieć się, który wtryskiwacz jest źródłem usterki.

2. Rola wtryskiwacza – Jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem?
Rolą wtryskiwaczy jest przede wszystkim dostarczenie odpowiedniej dawki paliwa prosto do komory spalania. Kluczową kwestią dla niezawodnej i równomiernej pracy silnika są więc prawidłowe parametry wtrysków. Jazda z uszkodzonym wtryskiem będzie się wiązała z niskim komfortem jazdy, ponieważ samochód będzie tracił moc, zużyje więcej paliwa i będzie dymił z wydechu bardziej niż zwykle. Niesprawne wtryski mogą uniemożliwić nam uruchomienie pojazdu, a nawet uszkodzić silnik, dlatego nie należy jeździć długo z tego typu awarią.