30 czerwca 2022

Czy wtryskiwacze mają wpływ na moc silnika?

Czy wtryski mają wpływ na moc silnika?
Czy wtryskiwacze mają wpływ na moc silnika?

Wtryskiwacze jak najbardziej mają wpływ na moc silnika, ponieważ kiedy są w złym stanie technicznym, odczujemy nagły jej spadek. Utrata mocy jest więc jednym z objawów uszkodzonych wtryskiwaczy, z tego też powodu nie należy zwlekać z naprawą wtrysków, ponieważ ich kondycja jest kluczowa dla równej i wydajnej pracy silnika. Trzeba też wiedzieć, że każdemu rodzajowi silnika przypisany jest konkretny model wtryskiwacza, aczkolwiek często dochodzi do sytuacji, w której kierowcy celowo instalują „mocniejsze wtryski” po to, by uzyskać większą moc silnika. Wiąże się to jednak ze zmianami w sterowniku, a to z kolei oznacza utratę gwarancji na części oraz szybszym ich zużyciem. Warto więc wiedzieć, jak działa wtrysk paliwa w dieslu, w jaki sposób możemy je uszkodzić i jak ich sprawność wpływa na parametry użytkowe samochodu.

Jakie są objawy awarii wtryskiwaczy – Objawy zawieszającego się wtrysku

Awaria wtrysków idzie w parze z nieprzyjemnym szarpaniem samochodu, jego problematycznym odpalaniem, pogorszeniem się parametrów użytkowych czy też większym dymieniem z rury wydechowej. Większość uszkodzeń wtryskiwaczy spowodowana jest zabrudzeniami, jakie przylegają do części w czasie użytkowania auta. To także osady powodują tak zwane zawieszanie się wtrysku, co oznacza nic innego, jak niepoprawny sposób dawkowania paliwa. Warto wiedzieć, że wtryskiwacz może zaciąć się albo w pozycji zamkniętej albo w otwartej, niemniej obydwie sytuacje spowodują problemy w czasie jazdy.

1. Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów – Jak sprawdzić, który wtrysk stuka?

Zużyte wtryski należy jak najszybciej naprawić, ponieważ ich zły stan techniczny może znacznie wpłynąć na kondycję pozostałych newralgicznych podzespołów samochodowych. Niesprawne wtryski mogą w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej, a więc unieruchomić nasze auto na długo. Jeśli więc zaobserwujemy pierwsze objawy, takie jak stukanie, szarpanie czy dymienie z wydechu powinniśmy udać się na diagnostykę komputerową oraz testy przelewowe, aby dowiedzieć się, który wtryskiwacz jest źródłem usterki.

Zużyte wtryski to dopiero początek problemów
Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów

2. Rola wtryskiwacza – Jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem?

Rolą wtryskiwaczy jest przede wszystkim dostarczenie odpowiedniej dawki paliwa prosto do komory spalania. Kluczową kwestią dla niezawodnej i równomiernej pracy silnika są więc prawidłowe parametry wtrysków. Jazda z uszkodzonym wtryskiem będzie się wiązała z niskim komfortem jazdy, ponieważ samochód będzie tracił moc, zużyje więcej paliwa i będzie dymił z wydechu bardziej niż zwykle. Niesprawne wtryski mogą uniemożliwić nam uruchomienie pojazdu, a nawet uszkodzić silnik, dlatego nie należy jeździć długo z tego typu awarią.