27 października 2021

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail

Wstępna diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail jest przeprowadzana jeszcze przed demontażem wtrysków, czyli mówiąc wprost, na samochodzie. W ramach tak rozumianej diagnostyki sprawdza się błędy w komputerze pojazdu, następnie weryfikowane są korekty wtryskiwaczy pracujących na rozgrzanym silniku, a także sprawdzane są parametry takie jak ciśnienie na listwie oraz temperatura paliwa.

Diagnostyka wtrysków CR w silniku Diesla
Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail

W ramach diagnostyki można dodatkowo przeprowadzić test przelewowy. Za jego pomocą bada się dawkowanie wtrysków. W przypadku wtryskiwaczy piezoelektrycznych dodatkowo możemy przeprowadzić sprawdzenie cewki za pomocą multimetru.

Dalsze etapy weryfikacji wtrysków są możliwe po ich demontażu, wówczas testuje się je na specjalistycznych urządzeniach w pracowni.

Od tego, czy diagnostyka wtryskiwaczy Diesla została przeprowadzona rzetelnie, zależy skuteczność regeneracji. Sprawdź, jakie działania naprawcze w ramach regeneracji przeprowadzamy na wtryskiwaczach Common Rail.

1. Sprawdzenie wtrysków po demontażu z samochodu

Wyjęte z pojazdu wtryskiwacze, których wcześniejsza diagnostyka wskazała na konieczność dalszej, bardziej szczegółowej weryfikacji, są poddawane rozbiórce. Demontaż na poszczególne elementy i podzespoły jest niezbędny do przeprowadzenia mikroskopowej weryfikacji uszkodzeń. Wówczas mamy już pełen obraz sytuacji i możemy poinformować Klienta o zakresie oraz przewidywanych kosztach naprawy wtrysku.

2. Wtryskiwacze Common Rail - Czynności naprawcze

Nieodzowną czynnością wykonywaną w ramach regeneracji wtrysków CR jest czyszczenie każdego z elementów wtryskiwacza z zastosowaniem myjki ultradźwiękowej. Kolejny podejmowany przez serwisanta krok to wymiana wewnętrznych uszczelnień wtrysku oraz innych elementów, które w trakcie diagnostyki uznano za uszkodzone lub zużyte. Warto podkreślić, że w naszym autoryzowanym serwisie wszystkie wymienione czynności są przeprowadzane zgodnie z technologią producentów.

Testowanie wtrysków to etap końcowy regeneracji. Podczas testowania komputerowego sprawdzane są takie kryteria, jak dawki wtryskowe, przelew i szczelność, przy czym ich weryfikacja zachodzi w każdym z zakresów obciążenia silnika.

Od diagnostyki do montażu wtrysków w pojeździe

Każdy z wymienionych etapów, których celem jest przywrócenie fabrycznych parametrów wtryskiwacza, musi zostać przeprowadzony z należytą wiedzą i starannością. Precyzja opisanych w tym artykule działań jest o wiele skuteczniejsza niż wszelkie sposoby na to, jak sprawdzić wtryski Diesel domowym sposobem. W warunkach przydomowego garażu możesz przeprowadzić jedynie prosty test przelewowy, jednakże jest to zbyt mało, by ocenić, który wtrysk stuka lub jest uszkodzony. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie oddanie wtryskiwaczy na precyzyjną, kompleksową diagnostykę do sprawdzonego serwisu.

Etapy działań naprawczych wtryskiwaczy
Od diagnostyki do montażu wtrysków w pojeździe