30 listopada -0001

Gdzie znajduje się numer wtrysku?

Gdzie znajduje się numer wtrysku?
Gdzie znajduje się numer wtrysku?

Numer wtrysków Bosch znajduje się głównie na cewce wtrysku i charakteryzuje się układem cyfr rozpoczynających się od 0445 i 0986. Położenie numeru wtryskiwacza uzależnione jest zarówno od marki wtrysku, jak i rodzaju paliwa. Jeśli chodzi o wtryskiwacze Delphi, ich numer usytuowany będzie na naklejce, która znajduje się na korpusie wtrysku. Nie zapominajmy jednak o numerach wtrysków Denso i Siemens Continental/VDO. Pierwsze z nich, podobnie jak numery wtryskiwaczy Bosch, mają swoje miejsce na cewce, kolejne zaś znajdziemy na siłowniku we wtrysku piezoelektrycznym.

Skąd biorą się różne oznaczenia na wtryskiwaczach? - Co oznaczają numery na wtryskach

Różne oznaczenia wtryskiwaczy zależne są w największym stopniu od dostępności wtrysków na rynku produkcji. Na każdym wtrysku znajdują się konkretne oznaczenia, na które składają się numer wtrysku, numer producenta, a także kod IMA wtryskiwacza. Oznaczają one konkretny model elementu i umożliwiają jego rozpoznanie. O tym, jaki numer otrzyma dany wtrysk, decyduje jego stan, ponieważ inne oznaczenie stosowane jest dla fabrycznie nowych wtrysków, a inne dla tych zregenerowanych.

1. Skąd biorą się różne oznaczenia na wtryskiwaczach? - Kod IMA

Każde oznaczenie znajdujące się na wtryskiwaczach ma na celu pomoc we właściwym skompletowaniu wszystkich elementów. Wybór odpowiednich numerów wtrysków jest wyjątkowo ważny, ponieważ gwarantuje to prawidłową, ekonomiczną i równą pracę całego układu zasilania, jak i samego silnika. Do tego przyczynia się przede wszystkim kod IMA, który oznacza wyrównanie dawki wtrysku i który wpływa na pracę silnika w obrębie ekologii. Wymiana wtryskiwaczy bez zmiany kodów IMA będzie skutkowało nierówną pracą silnika, zwiększoną ilością zużytego paliwa oraz znacznym podwyższeniem emisji spalin, a co za tym idzie szybkim zapchaniem układu wydechowego samochodu.

Skąd biorą się różne oznaczenia na wtryskiwaczach?
Skąd biorą się różne oznaczenia na wtryskiwaczach?

2. Numery wtryskiwaczy - Tabela wtryskiwaczy Bosch

Poszczególne numery wtrysków oznaczają model podzespołu i są pomocne do szybkiej identyfikacji. W skład tych numerów wchodzą numery OE, numery seryjne oraz numery Bosch, Delphi, Denso i Siemens. Bardzo często na stronach internetowych poszczególnych serwisów samochodowych zamieszczane są tabele wtrysków, w której możemy znaleźć numery wtryskiwaczy Common Rail. Może okazać się ona bardzo pomocna, gdy nie dysponuje się numerem wtrysku. Dzięki niej łatwo można uzyskać potrzebne, szczegółowe informacje, które opisują markę, model, pojemność czy moc pojazdu, w którym ma być zamontowany wtryskiwacz.