08 Grudzień 2021

Jak dbać o wtryski?

Jak dbać o wtryski Common Rail w Dieslu
Jak dbać o wtryski?

Wtryskiwacze Common Rail w Dieslu pozostaną przez długi czas w dobrej kondycji, jeżeli kierowca odpowiednio o nie zadba - mamy tu na myśli tankowanie sprawdzonego, wysokiej jakości oleju napędowego, systematyczne wymiany oleju silnikowego i filtrów, a także regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu. Oprócz tego wtryskiwaczom sprzyja jazda pozbawiona gwałtownych manewrów, reagowanie na pierwsze objawy awarii oraz profilaktyczne stosowanie preparatów do wtryskiwaczy, oczywiście o ile jest to konieczne. Aby wtryskiwacze mogły funkcjonować bez zarzutu, zalecamy także unikanie jazdy na rezerwie paliwa, ponieważ do wtrysków mogą przedostać się zanieczyszczenia nagromadzone na dnie zbiornika. Nie zalecamy także użytkowania samochodu, w którym paliwo stało bardzo długo, przez kilka miesięcy. Wówczas istnieje ryzyko, że dojdzie do wytrącenia niewielkich ilości wody, a wówczas w zbiorniku pojawia się korozja, której drobiny również są odpowiedzialne za uszkodzenia w obrębie wtryskiwaczy Common Rail.

Jak dbać o wtryskiwacze w Dieslu? - Konserwacja i przechowywanie wtryskiwaczy

Dbanie o wtryskiwacze oraz o całość układu Common Rail polega na odpowiedniej eksploatacji pojazdu, regularnych wymianach filtrów oraz oleju, tankowaniu paliwa o potwierdzonej jakości oraz systematycznym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu. Odpowiedzialne użytkowanie samochodu to bardzo dobra inwestycja, ponieważ można w ten sposób zaoszczędzić znaczne kwoty na naprawach, których dało się uniknąć. W kontekście wtrysków równie istotne jest ich przechowywanie, ponieważ przedostanie się do nich wody lub jakichkolwiek zanieczyszczeń sprawi, że nie będą się one nadawać do dalszego użytku. Aby tego uniknąć, w naszym magazynie wtryskiwacze są konserwowane i przechowywane w specjalnym płynie kalibracyjnym.

1. Czyszczenie wtryskiwaczy - jak dbać o wtryski w Dieslu? - Czym smarować wtryskiwacze

Dbając o wtryskiwacze należy poddawać je również czyszczeniu. Najlepiej przeprowadzać tę czynność od razu, gdy te elementy układu Common Rail w Dieslu wykażą objawy zabrudzenia. Czyszczenie wtrysków można rozumieć dwojako, ponieważ jest to zarówno potraktowanie ich preparatem do wtryskiwaczy, jak i poddanie ich czyszczeniu w serwisie, co już wymaga demontażu. Warto tutaj dodać, że mycie wtrysków z zastosowaniem dostępnych na rynku specyfików okaże się bezskuteczne, jeżeli zabrudzenia podzespołów są poważne. Metodą, która z pewnością zadziała od razu i poradzi sobie z każdego rodzaju zanieczyszczeniami, jest mycie wtrysków CR w myjkach ultradźwiękowych. Do wtryskiwaczy warto stosować także smar ceramiczny, który stanowi dla nich substancję ochronną. Dostępne są również smary miedziane, jednak nie zaleca się ich stosowania, ponieważ ich składniki reagują z cząsteczkami aluminium, co prowadzi do przyspieszonej korozji wtryskiwacza.

2. Jak dbać o wtryskiwacze i układ paliwowy? - Jak dbać o pompowtryski

Zachowanie układu paliwowego w dobrym stanie zaowocuje dobrą kondycją wtryskiwaczy przez setki tysiące przejechanych kilometrów; oczywiście w sytuacji, gdy pozostałe podzespoły i układy pojazdu są w stu procentach sprawne. Podstawowe zasady dotyczące wysokojakościowego oleju napędowego, odpowiedniej częstotliwości wymiany oleju silnikowego i filtrów oraz wykonywania systematycznych przeglądów technicznych pojazdu mają także duże znaczenie w kontekście samochodów z pompowtryskiwaczami. Układ wtryskowy bazujący na pompowtryskach również posłuży kierowcy dłużej, jeżeli będzie eksploatowany zgodnie z zasadami.

3. Wtryskiwacze: jak dbasz, tak masz - Wtryski diesel - objawy

Wtryskiwacze w samochodzie, który nie jest użytkowany zgodnie z zaprezentowanymi przez nas zaleceniami, nie mogą działać przez satysfakcjonująco długi czas. Praca niezadbanego układu Common Rail będzie odznaczać się występowaniem charakterystycznych objawów. Wymienić wśród nich należy zwiększenie zapotrzebowania silnika na olej napędowy, wydostające się z rury wydechowej zadymienie, brak kultury pracy silnika, szarpanie, przerywana praca jednostki napędowej oraz problemy z uruchomieniem pojazdu. Oznaki te można przypisać zarówno uszkodzonym wtryskiwaczom, jak i pompowtryskom.

Zalety wynikające z dbania o wtryskiwacze
Wtryskiwacze: jak dbasz, tak masz

4. Jak dbać o silnik zasilany systemem Common Rail? - Preparat do czyszczenia wtryskiwaczy Diesla common rail

Silnikowi zasilanemu systemem Common Rail w zupełności wystarczą te działania, które wymieniliśmy powyżej. Jednostce napędowej posłuży systematyczna wymiana oleju silnikowego, który ma właściwości nie tylko smarujące, ale i chłodzące. Równie istotne jest regularne wymienianie filtrów oleju, ponieważ tylko filtry wysokiej jakości mogą pełnić swoje zadanie. Zarówno wtryskiwacze, jak i silnik będą dobrze działać, gdy kierowca będzie dostarczał paliwo tankowane na sprawdzonych stacjach oraz wówczas, gdy nie będzie dopuszczał do jazdy na rezerwie. Oprócz tych wskazówek pomocne może okazać się zastosowanie preparatu do czyszczenia wtryskiwaczy Diesla Common Rail, jednakże substancji tej należy używać w pełnej zgodności z zaleceniami producenta oraz warto mieć na uwadze, że jej działanie jest raczej profilaktyczne i nie okaże się wystarczające w obliczu poważnych zabrudzeń wtryskiwaczy.