08 czerwca 2022

Jak liczyć kolejność wtrysków?

Jak liczyć kolejność wtryskiwaczy?
Jak liczyć kolejność wtrysków?

Liczenie wtryskiwaczy rozpoczynamy zazwyczaj od strony układu rozrządu – w tym właśnie miejscu zainstalowany jest pierwszy cylinder. W niektórych pojazdach liczenie wtryskiwaczy zaczynamy od strony skrzyni biegów. Może dodatkowo zdarzyć tak, że mimo takich samych silników numeracja wtryskiwaczy będzie inna, dlatego aby nie doszło do pomyłki, należy sugerować się technologią naprawy producenta, w której kolejność wtrysków została dokładnie określona. Szablonowym przykładem takiej sytuacji są samochody marki Opel i Renault. Prawidłowe określenie kolejności wtrysków ma kluczowe znaczenie w czasie diagnostyki, a także naprawy tych podzespołów. Jeśli bowiem tester diagnostyczny wskaże na błąd wtryskiwacza numer jeden, należy wiedzieć, który konkretnie wymaga interwencji mechanika.

Kolejność wtryskiwaczy – Od której strony liczy się wtryski?

Kolejność wtryskiwaczy to informacja, która jest szczególnie ważna przede wszystkim podczas diagnostyki, demontażu oraz montażu wtryskiwaczy. Strona, od której liczy się wtryski, może się różnić w zależności od modelu samochodu i silnika. Przykładowo w samochodach marki Opel, wtryski liczymy od strony rozrządu, natomiast w pojazdach z francuskimi silnikami kolejność wtrysków jest inna, ponieważ liczenie zaczynamy od skrzyni biegów. Jeśli mamy zamiar wymienić wtryskiwacze, należy się upewnić co do ich kolejności, aby nie zrealizować bezsensownej naprawy.

1. Kolejność cylindrów i/lub wtryskiwaczy – Który wtrysk jest pierwszy?

Do każdego cylindra przypisany jest jeden wtryskiwacz, więc pierwszy cylinder równoznaczny z wtryskiwaczem numer jeden. Jednakże, skąd wiadomo, który wtrysk jest pierwszy? Otóż informacje na temat tego, jak dobrać wtryskiwacze oraz kolejności ich liczenia zostały zawarte w instrukcji ustalonej przez producenta. Zapoznanie się z procedurami naprawy wtrysków danego typu jest bardzo ważne, ponieważ określenie ich kolejności, jak już wiemy z tego artykułu, nie zawsze wygląda tak samo.

Kolejność cylindrów i/lub wtryskiwaczy
Kolejność cylindrów i/lub wtryskiwaczy

2. Wymiana wtrysków – jak liczyć nr cylindrów – Kolejność cylindrów 1.9 TDI

Dlaczego kolejność wtryskiwaczy ma tak duże znaczenie w czasie naprawy czy też wymiany wtryskiwaczy? Otóż nieprawidłowe policzenie wtrysków, przełoży się na błędną diagnostykę, w rezultacie czego naprawie może zostać poddany nieodpowiedni podzespół. Co więcej, montaż wtrysków bez prawidłowego określenia ich kolejności może spowodować nieprawidłowości w pracy silnika. Przed sprawdzeniem wtryskiwaczy oraz ich demontażem, należy zapoznać się z instrukcją naprawy producenta danych wtrysków.