08 lipca 2022

Jak rozpoznać wadliwą cewkę wtryskiwacza?

Jak rozpoznać wadliwą cewkę wtryskiwacza?
Jak rozpoznać wadliwą cewkę wtryskiwacza?

Aby rozpoznać wadliwą cewkę wtryskiwacza, należy wykonać badanie diagnostyczne, które sprawdza główne wartości tego elementu pod kątem przepływu prądu. Do tych wartości zalicza się: rezystancja cewki wtryskiwacza oraz jej indukcyjność. Badając rezystancję pomiędzy pinami złącza wtryskiwacza, podłącza się specjalistyczne urządzenie testujące, którym jest omomierz. Przyjmuje się, że prawidłowy poziom wynosi 0,3 Ω, jednak nie jest to jednakowy wyznacznik, ponieważ jest to zależne od modelu wtryskiwacza. Tak więc otrzymaną wartość należy porównać z danymi, które są podane przez producenta tego podzespołu. Jeśli wystąpią znaczne różnice w tych wartościach względem wyznaczonych norm, zazwyczaj oznacza to uszkodzoną cewkę wtryskiwacza. Warto, wiedzieć, że wtryskiwacze, które mają największy problem z usterką cewki, są to wtryski producenta Siemens. Dlatego też wymiana cewki w podzespołach tego producenta jest dość często wykonywaną czynnością.

Zwarcie cewki wtryskiwacza - Uszkodzona cewka wtryskiwacza objawy

Za najczęściej pojawiające się objawy, które świadczą o uszkodzeniu cewki wtryskiwacza, uważa się: problem z włączeniem silnika pojazdu lub brak możliwości jego uruchomienia, pogorszenie się pracy wtryskiwaczy, falujące obroty i nierówna praca jednostki napędowej. Natomiast najczęściej pojawiającą się usterką cewki jest jej zwarcie lub mechaniczne uszkodzenie. W takim przypadku w pojeździe z wtryskami elektromagnetycznymi w wyniku eksploatacji auta, dochodzi do wykruszenia się i utraty żywotności cewki. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie wymiana tego elementu na nowy. Ponadto w sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą części motoryzacyjnych znajdziemy odpowiedni zamiennik cewki.

1.Tańsze sposoby naprawy wtryskiwaczy w silnikach Diesla! -Wymiana cewki wtryskiwacza

Jedną z popularnych i tańszych metod naprawy wtryskiwaczy w silnikach diesla jest ich regeneracja. Proces ten pozwala nie tylko przywrócić wtryskiwaczom pierwotne parametry ich pracy, ale też jest stosunkowo niedrogi, porównując koszt zakupu kompletu nowych wtrysków. Natomiast w przypadku wymiany cewki wtryskiwacza, należy wiedzieć, że najlepiej czynność tą zlecić doświadczonemu mechanikowi, który dysponuje odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami. Wówczas mamy gwarancję, że w wyniku demontażu starego elementu nie dojdzie do uszkodzenia lub urwania wtryskiwacza.

Tańsze sposoby naprawy wtryskiwaczy w silnikach Diesla!
Tańsze sposoby naprawy wtryskiwaczy w silnikach Diesla!

2.Diagnostyka wtryskiwaczy układu common rail -Jak sprawdzić cewkę wtryskiwacza CR

Podczas przeprowadzenia diagnostyki wtryskiwaczy common rail, możemy sprawdzić stan cewki tych podzespołów. Z kolei do tego celu możemy wykorzystać specjalistyczne urządzenie, które zmierzy rezystancję wtrysków. Jednak należy wiedzieć, że tego typu urządzenia znajdziemy tylko w autoryzowanych serwisach, które zajmują się kompleksową diagnostyką i naprawą wtrysków.