20 czerwca 2022

Jak sprawdzić czy dochodzi prąd do wtrysku?

Jak sprawdzić czy dochodzi prąd do wtrysku?
Jak sprawdzić czy dochodzi prąd do wtrysku?

Aby móc sprawdzić czy prąd dochodzi do wtryskiwaczy, należy wykonać badanie diagnostyczne polegające przy użyciu oscyloskopu lub testera diagnostycznego. Jest to badanie, które w sposób najszybszy oraz najbardziej miarodajny pozwoli uzyskać pomiar płynącego prądu we wtryskiwaczu. W przypadku wtryskiwaczy elektromagnetycznych pomiar ten wykonywany jest za pomocą oscyloskopu i polega na podpięciu cęgów prądowych do kabli połączonych z cewką wtryskiwaczy, następnie po uruchomieniu silnika i pozostawieniu na biegu jałowym otrzymujemy zapis w formie oscylogramu prądu wtrysku, z którego można odczytać charakterystyczne wartości danych fragmentów przebiegu sygnału prądu. Natomiast sprawdzenie prądu we wtryskiwaczach piezoelektrycznych jest wykonywane przez tester diagnostyczny, który również określa wartość prądu wtryskiwacza. Wartość napięcia w tym rodzaju wtrysków jest wyższa w stosunku do wtryskiwaczy elektromagnetycznych.

Jak sprawdzić miernikiem sygnał na wtrysku? - Jak sprawdzić napięcie na wtryskiwaczu CR

W profesjonalnych serwisach sprawdzenie sygnału napięcia na wtryskiwaczach Common Rail przy wykorzystaniu oscyloskopu jest standardowym badaniem diagnostycznym. Zazwyczaj przeprowadza się je podczas poważnych awarii wtryskiwaczy. Mechanik za pomocą tego urządzenia bada napięcie przy pracującym silniku, używając do tego cęgów prądowych, które są podłączone do przewodów zasilających, czy też sterujących wtryskiwacza. Następnie dochodzi do zapisu sygnału prądu w formie oscylogramu, na którym są widoczne wartości napięcia i czasu trwania impulsu następującego podczas przebiegu prądu sterującego wtryskiwaczem. Warto, wiedzieć ze samodzielne sprawdzenie napięcia na wtryskiwaczach bez stosownej wiedzy oraz umiejętności może doprowadzić do poważnych problemów jednostki napędowej.

1.Napięcie we wtryskiwaczach - Jaki prąd na wtryskach

W układzie wtrysku Common Rail wartość napięcia jest podawana w woltach. Na przykładzie wtrysków elektromagnetycznych przyjmujemy ogólną wartość ok. 70 V. Jeśli chodzi o wtryski piezoelektryczne przyjmuje się, że wartość ta jest wyższa i wynosi ok. 160 V. Należy jednak pamiętać, że są to wartości, te nie są jednakowe dla wszystkich pojazdów np. pojazdy ciężarowe będą przyjmowały znacznie większą wartość niż samochody osobowe. Dzieje się tak, ponieważ na charakterystykę sygnału prądu wpływa: rodzaj wtryskiwaczy (elektromagnetyczne, piezoelektryczne), producent wtrysków oraz dokumentacja naprawy pojazdu.

Napięcie we wtryskiwaczach
Napięcie we wtryskiwaczach

2.Ile wynosi napięcie na wtryskiwaczach common rail? - Jakie napięcie na wtryskiwaczach Common Rail

W najnowszej generacji jednostek napędowych z wtryskiwaczami typu Commom Rail stosuje się wtryskiwacze elektromagnetyczne, w których napięcie na wtryskiwaczach przyjmuje wartość ogólną prądu w przedziale od 20 do 30 A. Przedział od - do jest spowodowany odczytem odpowiedniego fragmentu wartości szczytowej lub średniej przebiegu sygnału napięcia. Aby sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony i poznać diagnozę, należy udać się do serwisu samochodowego.