18 lutego 2022

Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?
Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony?

Najlepiej udać się do serwisu na sprawdzenie wszystkich wtryskiwaczy, które jest kilkuetapowe. Początkowo podpinany jest tester diagnostyczny do sterownika silnika i na tej podstawie są sprawdzane parametry, natomiast nie jest to wystarczający sposób weryfikacji. Następnie można wykonać test przelewowy, czyli potrzebujesz kilka rurek i pojemników z miarką na paliwo. Podłączane są do przewodów przelewowych wtrysków i włączany jest silnik. Jeżeli w jednym z pojemników jest więcej paliwa niż w pozostałych, świadczy o nieprawidłowości wtryskiwacza. Taką metodę sprawdzania podzespołów można wykonać u siebie w domu, ponieważ nie jest skomplikowana i nie wymaga demontażu wtryskiwaczy. W dalszym ciągu taki test przelewowy ma tylko i wyłącznie charakter poglądowy, aby w pełni ocenić ich stan, należy je zdemontować, rozebrać, umyć części i wymienić te, które są zużyte, po czym wykonać test na stole probierczym. Dzięki temu specjalista jest w stanie znaleźć przyczynę problemu z niesprawnością wtryskiwacza/wtryskiwaczy. Jeśli tylko wystąpią jakieś niepokojące objawy w Twoim aucie, od razu zareaguj, aby nie spowodować poważniejszych uszkodzeń jeszcze innych podzespołów.

Uszkodzone wtryski objawy - jak rozpoznać je w Twoim samochodzie?

Niesprawne wtryskiwacze dadzą o sobie znać, gdy poczujesz, że komfort jazdy znacznie się pogorszył, zwiększyło się zużycie paliwa, słyszysz głośną pracę wtryskiwaczy, silnik nie działa równo na biegu jałowym, a dodatkowo nim szarpie. Niezbędna jest fachowa wiedza i skontrolowanie stanu wtryskiwaczy, a także natychmiastowe podjęcie odpowiednich kroków.

1. Sprawdzenie uszkodzonego wtryskiwacza - Jak sprawdzić wtryski komputerem diagnostycznym?

Jeśli podejrzewasz, że któryś z wtryskiwaczy jest niesprawny, to możesz go sprawdzić w serwisie np. za pomocą komputera diagnostycznego, który podpinany jest do sterownika jednostki napędowej. Na podstawie korekt można wstępnie ustalić uszkodzony wtrysk, jak również może pojawić się na ekranie kod błędu, który może pomóc nam w określeniu przyczyny problemu z wtryskiwaczem.

2. Lejące wtryski - jak rozpoznać? - Lejące wtryski - objawy diesel

Przelewanie oleju napędowego przez wtryskiwacze świadczy o ich usterce, co przełoży się na pogorszeniu się mocy i osiągów pracy silnika, z układu wydechowego wydostaje się czarny dym spowodowany obciążeniem jednostki napędowej (więcej spalin trafia do środowiska), mogą pojawić się kontrolki na desce rozdzielczej. Uszkodzone wtryskiwacze mogą mieć negatywny wpływ na inne podzespoły, w tym filtra cząstek stałych, dlatego wizyta w serwisie jest nieunikniona.

Lejące wtryski - jak rozpoznać? - Lejące wtryski - objawy diesel
Lejące wtryski - jak rozpoznać? - Lejące wtryski - objawy diesel

3. Naprawa/regeneracja wtryskiwaczy Common Rail - Sposób na lejące wtryski

Lanie wtrysków może doprowadzić do doszczętnego uszkodzenia silnika. Sposób jest jeden – sprawdzenie ich w ASO oraz regeneracja. Bez wtryskiwaczy nie możesz poruszać się samochodem, dlatego im szybciej zostanie zdiagnozowany problem, tym lepiej dla Ciebie, Twojego portfela i Twojego pojazdu. Tańszymi usługami od wymiany wtryskiwaczy na nowe są: regeneracja zużytych wtryskiwaczy, zakup zregenerowanych bądź używanych, z czego ta ostatnia opcja nie jest zalecana. W naprawie chodzi wyłącznie o wymianę zużytych części i też nie masz pewności, jak długo one Ci posłużą, nie dostaniesz także gwarancji, a decydując się na regenerację, otrzymasz wydruk udowadniający odzyskanie całkowitej sprawności wtryskiwaczy.