02 listopada 2021

Kiedy czyścić wtryskiwacze

Wtryskiwacze Common Rail powinniśmy poddać gruntownemu czyszczeniu jak tylko zauważymy pierwsze objawy ich usterki. Są to między innymi: nierówna praca silnika (także na biegu jałowym), trudności z odpalaniem, wyraźny spadek mocy, podwyższone zużycie paliwa, nadmierna emisja spalin czy też charakterystyczne stukanie wtryskiwaczy.

W przypadku awarii wtrysku zdecydowanie nie zaleca się odkładać działań naprawczych na później. Wyżej wymienione oznaki są nie tylko uciążliwe i odbierają komfort jazdy, ale na dłuższą metę mogą doprowadzić do zbytnio przyśpieszonej eksploatacji wielu innych elementów układu paliwowego czy jednostki napędowej. Skutki, takie jak zużyte koło dwumasowe, rozciągnięty łańcuch rozrządu czy też przedwcześnie zapchany filtr cząstek stałych, to jedynie niektóre problemy, których pozbycie się będzie bardzo kosztowne.

Kiedy czyścić wtryskiwacze
Kiedy czyścić wtryskiwacze

Z kolei im szybciej oddamy uszkodzone wtryski na profesjonalne czyszczenie i regenerację do autoryzowanego serwisu, tym mniejszy będzie całościowy koszt naprawy. Dzięki zastosowaniu metody chemicznego czyszczenia wtryskiwaczy można szybko i skutecznie pozbyć się wszelkich zalegających osadów i zanieczyszczeń utrudniających prawidłowy przepływ paliwa.

Czyszczenie wtryskiwaczy CR domowym sposobem

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że warto uważać na różnego rodzaju preparaty do czyszczenia wtryskiwaczy diesla Common Rail, takie jak na przykład K2 Diesel Dictum czy Liqui Moly, oraz inne domowe sposoby polecane na różnych forach motoryzacyjnych. Mogą one często przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i jeszcze bardziej pogorszyć pracę wtryskiwaczy. W przypadku poważnego zabrudzenia lub zapieczenia wtrysków nie pomoże też żadna cola lub odrdzewiacz.

Czyszczenie wtryskiwaczy CR domowym sposobem
Czyszczenie wtryskiwaczy CR domowym sposobem

Ponadto w trakcie nieumiejętnego obchodzenia się z wtryskami bardzo łatwo można doprowadzić do ich uszkodzenia mechanicznego. Na przykład urwany wtryskiwacz nie będzie możliwy do naprawy i będzie go trzeba wymienić na inny - jeżeli w ogóle uda się go nam wyciągnąć.